Адвокатка АО «A&B ADVOCATES» Марія Щербина прийняла участь в практичному семінарі «Актуальні питання медичного права в діяльності адвоката».

На семінарі були обговорені такі важливі питання як здійснення якісної юридичної оцінки дефектів надання медичної допомоги, алгоритм дій адвоката над медичними справа, зокрема, алгоритм дій при збиранні доказів задля захисту лікаря та алгоритм дій при збиранні доказів задля захисту прав пацієнта.

Також було приділено увагу питанню розкриття лікарської таємниці. Зокрема, учасники семінару наголосили на тому, що ухвала про тимчасовий доступ до документів не може бути підставою для надання доступу до документів, що містять лікарську таємницю, без зазначення в ухвалі про рішення щодо її розголошення.

Розглянуто такі галузеві стандарти у сфері охорони здоров’я як клінічні протоколи. У випадку, якщо в Україні відсутній або застарів якийсь із клінічних протоколів, то у МОЗ та медичних закладів є право перекласти та затвердити відповідний протокол ВООЗ. Так на семінарі був розглянутий нещодавно перекладений та затверджений Наказом МОЗ України (№1269 від 05.06.2019 р.) Протокол «Екстрена медична допомога: до госпітальний етап», зокрема його п.4.4, який передбачає, що особа може попередньо розпорядитися про заборону здійснення щодо неї реанімаційних дій. Разом з тим, в українському законодавстві відсутнє поняття відсутня евтаназії, а медичні працівники (та інші особи, передбачені в Наказі МОЗ України №398 від 23.03.2009 р., наприклад, поліцейські) за такі дії нестимуть кримінальну відповідальність, оскільки відповідно до чинного законодавства України, реанімування особи є не їх правом, а – обов’язком. Тобто, пункт 4.4. зазначеного Протоколу прямо суперечить чинному законодавству України та повинен бути приведенням у відповідність до останнього.

На семінарі також було обговорено дії адвоката при ятрогенії – неминучому виникненні хвороби/патогенного стану внаслідок надання медичної допомоги, наприклад, пошкодження ребер при непрямому масажі серця.


Читайте також: