Приватизація квартири у багатоквартирному будинку не означає автоматичне набуття мешканцем права власності на нежитлове приміщення у ньому.

Відповідну позицію висловила Велика Палата Верховного Суду у справі №598/175/15-ц.

Зокрема, Велика Палата ВС звернула увагу на відмінність між нежитловими та допоміжними приміщеннями у багатоквартирних будинках.

Так, приватизувавши квартиру власники набувають право власності і на допоміжні приміщення будинку. Під такими слід розуміти кладовки, сараї, колясочні тощо, які є приміщеннями загального користування і передаються у власність безоплатно без необхідності їх окремої приватизації.

Водночас, законодавство визначає нежитлове приміщення як приміщення, яке належить до житлового комплексу, але не відноситься до житлового фонду і є самостійним об’єктом цивільно-правових відносин. У даній справі йдеться про підвальне приміщення, яке призначалось для торговельних потреб непромислового характеру. На такі приміщення, як зауважує Велика Палата ВС право власності не виникає.

Критерієм розмежування допоміжних та нежилих приміщень є: місце їх розташування, спосіб і порядок їх використання.

Підсумовуючи вищевикладене, Велика Палата Верховного Суду направила справу на новий розгляд до суду першої інстанції зважаючи на те, що суди попередніх інстанцій не встановили чи є спірне приміщення нежитловим, адже з одного боку через підвал проходять усі інженерні мережі будинку і мешканці провели ремонтні роботи зі збереження приміщення, комунікації і роботи з надання належного вигляду приміщенню. Проте з другого боку, від моменту проектування житлового будинку підвальне приміщення призначалось для торговельних потреб непромислового характеру.

З повним текстом судового рішення можна ознайомитись за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/85415070.


Читайте також: