Зокрема, судом було встановлено що замалі доходи чоловіка не є причиною не сплачувати належний розмір аліментів, а також роз’яснено, що аліменти можуть утримуватись і з відсотків за розміщення коштів на депозитних рахунках у банках.

Адвокат АО «A&B ADVOCATES» Антон Соболівський проаналізував актуальну практику Верховного Суду у спорах щодо стягнення аліментів на користь дитини.

Так, він наводить приклад справи №760/4569/48-ц в якій Суд прийшов до висновку, що розмір аліментів має визначатись в залежності від усіх доходів платника і не повинен обмежуватись «Переліком видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб» від 26.02.1993 № 146 (далі – Перелік).

У своїй постанові Верховний Суд виходив з того, що у Сімейному кодексі (положення ст. 81 та ч. 3 ст. 181, ч. 2 ст. 182 та ст. 183) законодавець ототожнює поняття «заробітку» та «доходу», передбачаючи можливість стягнення на користь дитини мінімального рекомендованого розміру аліментів з обох джерел отримання грошових коштів.

Відтак, Верховний Суд вважає: нарахування аліментів з отриманих доходів, у тому числі з відсотків за розміщення коштів на депозитних рахунках, відповідає нормам діючого законодавства України та по суті узгоджується з Переліком, який не є вичерпним.

Крім того, Антон Соболівський відзначає, що відсутність у батька можливості надавати дитині утримання відповідного розміру не є обставиною, яка враховується при визначенні розміру аліментів.

Тобто, аргументи платника аліментів на відсутність у нього можливості їх сплачувати, не повинні враховуватися судами.

До такого висновку дійшов Верховний Суд України (постанова КЦС ВС від 25.09.2019 № 755/14148/18) встановивши, що посилання платника аліментів на той факт, що судами не враховано його матеріальне становище при визначені розміру аліментів є необґрунтованими. Як зазначає ВС, суди повинні керуватися інтересами дитини, яка має право на достойний рівень матеріального забезпечення.

Так, згідно з частиною другою статті 182 Сімейного Кодексу, розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку!


Читайте також: