3 жовтня 2019 року Верховна Рада України прийняла закон № 1055-1 «Про оренду державного та комунального майна».

Цим Законом впроваджуються механізми передачі майна орендарю шляхом проведення електронного аукціону в так званій електронній торговій системі, порядок функціонування якої згодом затвердить Кабінет Міністрів України.

Електронний аукціон проводитиметься за наявності заяв на участь в аукціоні не менше ніж від 2 учасників і вважається таким, що відбувся, у разі здійснення на аукціоні не менше одного кроку аукціону. Протокол про результати аукціону формуватиметься та оприлюднюватиметься електронною торговою системою автоматично в день завершення аукціону в електронній формі.

Адвокатка АО «A&B ADVOCATES» Анастасія Грачова звертає увагу, що прийняття цього Закону мало на меті спростити процедуру передачі державного і комунального майна в оренду, мінімізувати ризики корупційної складової і зробити процедуру прозорішою. Однак відомості про учасників аукціону не підлягають розголошенню до завершення аукціону.

Крім того, не всі об’єкти будуть передаватися в оренду за результатами аукціону, оскільки Законом визначено порядок передачі в оренду майна без проведення аукціону, хоча й з використанням електронної торгової системи. Відповідно передбачено утворення двох переліків майна – Перелік об’єктів, щодо яких прийнято рішення про передачу в оренду на аукціоні і Перелік об’єктів, щодо яких прийнято рішення про передачу в оренду без проведення аукціону.

Законом встановлено обмеження щодо можливості бути орендарем державного і комунального майна, зокрема,  не можуть бути орендарями:

  • фізичні та юридичні особи, до яких застосовано санкції відповідно до Закону України “Про санкції”, а також пов’язані з ними особи;
  • юридичні особи, інформація про бенефіціарних власників яких не розкрита;
  • фізичні та юридичні особи, зареєстровані в державах, включених FATF до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом, а також юридичні особи, 50 і більше відсотків статутного капіталу яких належать прямо або опосередковано таким особам;
  • особи, які перебувають у процедурах банкрутства (неплатоспроможності) або у процесі припинення;
  • працівники орендодавця – щодо майна, яке надається в оренду такими орендодавцями;
  • працівники уповноважених органів управління та балансоутримувачів – щодо майна, оренда якого погоджується такими уповноваженими органами управління або яке знаходиться на балансі таких балансоутримувачів.

Введення в дію Закону заплановано на 1 лютого 2020 року, проте перехідні положення містять чимало виключень щодо окремих статей, що пов’язано щонайменше з тим, що Кабмін має затвердити Порядок передачі майна в оренду. Ним регламентуватиметься порядок функціонування електронної торгової системи, порядок та строки передачі майна в оренду, подання заяв на участь в аукціоні, проведення аукціонів, розмір, порядок та строки сплати, повернення гарантійних, реєстраційних внесків, плати за участь в аукціоні (винагороди оператора), порядок та строки підписання, опублікування протоколу та договору оренди за результатами аукціону.


Читайте також: