Минуло лише 2 тижні як Верховна рада України прийняла закон щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (Закон 533-ІХ), як законодавець уже вирішив удосконалити прийняті положення та проголосував за внесення змін для забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019). Мова йде про законопроект №3275.

Законом 533-ІХ, з-поміж іншого, встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок у період 18.03.2020 по 31.05.2020, крім документальних позапланових перевірок з підстав щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Законопроект №3275 розширює цей перелік «виключень» з мораторію, і надає право податківцям в період карантину проводити фактичні перевірки в частині порушення вимог законодавства щодо:

  • обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
  • цільового використання пального та спирту етилового платниками податків;
  • обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
  • здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Також законопроект №3275 зачіпає і камеральні перевірки, які  не зазнали жодного особливого регулювання Законом 533-ІХ .

Нагадаємо, камеральні перевірки – це перевірки, які проводяться податківцями без витребування документів чи виїзду до платника податків, і навіть без спеціального рішення керівника податкового органу, суто на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях та даних системи електронного адміністрування ПДВ, а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Про проведення камеральної  перевірки платник податків зазвичай дізнається  коли отримує акт податкової з результатами її проведення. На ці перевірки дія мораторію не розповсюджується.

Водночас, законопроектом №3275 скорочуються строки в які може бути проведена камеральна перевірка податкової декларації за звітні періоди березень – травень 2020 та уточнюючих розрахунків поданих у березні-травні 2020 року (крім тих, що стосуються ПДВ) до 60 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання або днем фактичного подання (якщо подано пізніше).

Законопроектом №3275 продовжено заборону на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, до 30 червня 2020 року.

Однак нагадуємо, що ця заборона не розповсюджується на контроль за діяльністю суб’єктів господарювання, які відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику; у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Законом 533-ІХ було встановлено мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску а період з 18 березня по 18 травня 2020 рок, який пропонується продовжити законопроектом №3275 до 31  травня 2020 року.

Також звертаємо увагу, що за перевірками, які завершились до 17 березня 2020 року, податкова може оформити і надіслати акт (довідку) перевірки та податкове повідомлення-рішення, а платники податків вправі подати заперечення до акту або оскаржити результати таких перевірок.


Читайте також: